Kategorie
Ukraina

170 Wydarzenie, które dało mi odrobinę radości i dumy

Nienajlepiej się ostatnio układają stosunki polsko-ukraińskie. Przyczyn tego jest napewno kilka. . Nie będę o tym jednak teraz pisać, bo nie na kontakty pomiędzy rządami chciałabym w tym momencie zwrócić uwagę, lecz na kontakty międzyludzkie. Nie raz prezydent Wołodymyr Zełenski dziękował oficjalnie Polakom za pomoc okazaną Ukrainie w czasie tej wojny. Ale to były podziękowania, oficjalne, składane rządowi polskiemu. Lecz tym razem, ukraiński prezydent złożył niespodziewaną wizytę w Polsce, gdzie w Lublinie wręczył ukraińskie odznaczenia państwowe dwóm wolontariuszom, którzy zaangażowali się osobiście w pomoc Ukraińcom. Pierwsza to dziennikarka, Bianka Zalewska. Relacjonowała wydarzenia i wypadki na froncie. W czasie jednej z podróży do Ukrainy, została ranna. To korespondentka wojenna. Drugi zaś to Damian Duda, lekarz, ratujący życie rannym ludziom w Ukrainie. Podczas rozmowy z nimi prezydent Wołodymyr Zełenski dziękował narodowi polskiemu, wszystkim obywatelom, ludziom, którzy jak ci wolontariusze pomagali i przyjmowali rodziny do siebie. I to podziękowanie ujęło mnie i wzruszyło najbardziej. Mam tylko nadzieję, że te różne zawirowania polityczne, wykorzystywanie Ukrainy, wojny w Ukrainie w kampanii wyborczej nie wpłynie negatywnie na takie proste, zwyczajne stosunki i przyjaźnie międzyludzkie. Mam nadzieję, że w tym wszystkim najważniejsze będzie dobro ludzkie, człowieczeństwo i dostrzeganie w drugim człowieku bliźniego, a nie kalkulacje i interesy polityczne.

13 odpowiedzi na “170 Wydarzenie, które dało mi odrobinę radości i dumy”

Jestem zdruzgotana ukraińskimi roszczeniami dotyczącymi zboża. Jak prezydent śmiał!!!! Byliśmy jedynym krajem, który Ukrainie faktycznie pomógł, przez co zdestabilizowała się nasza sytuacja gospodarczo-finansowa, a teraz dostajemy baty. Wszystko mają, pracę, dostęp do lekarzy, do urzędów, do życia w miarę godziwego w naszym kraju i co? Nie chcę tu przedstawiać swoich przypuszczeń, wolę skupić się na faktach, a to niestety są fakty, nie uprzedzenia, prezydent ma do nas pretensje, że wolimy chronić obywateli naszego własnego państwa w naszym własnym państwie.

A tu się z tobą nie zgodzę. Bo nie po stronie prezydenta leży wina. Umowa była, że zboże ma tylko tranzytem przejechać przez Polskę do krajów afrykańskich. Ale rząd się do tego nie przygotował, a chciał jeszcze sobie na tym zarobić, więc firmy pod kuratelą Pisu, nie przetransportowały zboża dalej, do czego zresztą przyznał się ich komisarz do spraw rolnictwa. A potem jak zawsze kto winny? Wszyscy tylko nie oni. Oczywiście, trzeba dbać o interesy, lecz gdyby się przygotowali problem zapewne byłby mniejszy. Ale im zależało na własnym interesie, a nie na dobru Polski.

Tu się chyba nie zgodzimy. Ty uważasz, że PIS wiele zawalił, ja natomiast twierdzę, że wpuszczanie tylu milionów uchodźców jak leci, obojętnie z jakiego kraju, nie jest dobrym pomysłem. Obawiam się, że z Ukraińcami będziemy mieć problem, tak jak Europa z osobami czarnoskórymi, chcę się mylić, naprawdę chcę.

Inna sprawa, że niestety z wielu źrudeł słyszę, że wielu, powtarzam. Wielu ukraińców nie potrafi się zwyczajnie zachować. Polacy wynajmują im za grosze albo jakiś czas temu za free mieszkania, a puźniej problem, bo nie można się ich pozbyć. Jak się to już uda, w takim mieszkaniu nie ma porządku, jeno syf, brud i chlew. Ukraińcy przemocą nakłaniający polaków do szanowania i świętowania swoich wydarzeń i osób dla nich zasłużonych, brak komentarza. Jeden człowiek, na youtubie się wypowiadał. Prowadzi warsztat, i jak nigdy na filmach nie przeklinał, tak ostatni film to był jeden zsyp emocji. Kiedy na początku mówił, że tylu uchodźców u nas to nic dobrego, że będzie z tego bardzo dużo problemów, wszyscy komentujący z polski wyzywali go, obrażali i mieszali z błotem. Po czym ukraińskie, bogate dzieciaki, smarkacze, wbili mu na posesję przed warsztatem, i poniszczyli samochody rysując maski, skacząc po nich, wybijali szyby i gość za to wszystko musiał sam wybulić ponad 100000. Wszystko rozumiem, ale moim zdaniem jeśli jadę do np. Hiszpanii czy Niemiec, nie mam prawa nikomu narzócać swojego języka, i nakłaniać ludzi w sklepach, żeby się go uczyli, bo wcale nie muszą mieć ochoty ani potrzeby. Tym czasem, koło mojej pracy jest sobie żabka, i wielu ukraińców robiących tam zakupy wielce się obraża, bo przecież jak to?! Nie umiecie ukraińskiego!? Skandal!!!. Moim skromnym zdaniem, za dużo ich u nas zamieszkało i na za dużo mieli pozwolone. Spotykam na prawdę spoko ludzi z tamtąd, ale wielu jest roszczeniowych, rozwydrzonych wręcz. Socjal naprawde mają/ mieli lepszy niż nie jeden Polak. Wielu nie potrafi okazać wdzięczności, a jeszcze więcej ciągnie świadczenia stąd, a następnie wraca tam. Moje zdanie na ich temat w perspektywie ponad 2 lat, jest raczej negatywniejsze.

A niby dlaczego Ukraińcy idą do lekarzy polskich w państwie polskim bez kolejki, oni mogą, i im się należy, nam nie. W hotelach pracujący Polacy muszą wyposażyć się na własny koszt w ekwipunek roboczy, Ukraińcy mają to za darmo. Będzie taki czas, kiedy nie będzie z czego dawać i obawiam się, że będziemy mieli wewnętrznego wroga. Francja i inne kraje europejskie mają ten sam problem, tylko, że uchodźcy są innej narodowości.

Na Słowacji jest podobnie. Oczywiście ludziom, którzy uciekają przed wojną, trzeba pomóc, ale dzięki pewnym naszym politykom nasza gospodarka jest w bardzo złym stanie. A gdzie nie jest napisane, że wielu nie będzie wykorzystywać tej pomocy? Znalezą się tacy. Abyście nie zrozumieli mnie źle, mam wielu przyjaciół wśród Ukraińców, którym również nie podoba się to, co się stało.

Nie mówię, że trzeba wpuszczać wszystkich jak leci. Stwierdziłam, że właśnie PiS tak robi. A rzecz w tym, że u nas nie ma tak naprawdę polityki emigracyjnej. Mam na myśli to, że nie jest to systemowo porządnie rozwiązane jak w innych krajach. Inne kraje nie przygotowane są na tak wielką ilość emigrantów, ale jednak jakieś rozwiązania systemowe mają. Po pierwsze, rzetelna kontrola na granicach i postępowanie zgodnie z prawem międzynarodowym. tym, którym się pomaga, lub którzy ptrzyjeżdżają, bo zakładają tu rodziny, trzeba zapewnić naukę języka. Osobom mającym stały pobyt pracę na takich samych prawach jak wszyscy Polacy, a nie przez firmy trzecie za śmiesznie niskie zarobki. Piszę to z naszego z mężem doświadczenia, który szukał pracy w Polsce i pracował w trzech firmach do końca umowy. I nadal szuka pracy stałej. A u nas systemu nie ma żadnego lub prawie żadnego. Organizuje się tylko jak jest potrzeba. pjest wojna w Ukrainie, to wtedy się pomaga, mają przyjechać Polacy z Kazachstanu, to wtedy się planuje. Tylko są ośrodki dla azylantów i tam warunki są nienajlepsze. Proszącym o azyl powinno się umożliwić złożenie wniosku i w miarę szybko odmówić i deportować lub przyjąć lub udzielić ochrony. Takie jest moje zdanie.

W każdym narodzie są ludzie uczciwi i cwaniacy. I taka jest prawda piszę to w odniesieniu do tego, co pisał emrah20

Nie ma tak jednostronnie. Inne kraje europejskie Niemcy, Francja, Anglia mają problem dokładnie ten sam tylko, że uchodźcy są innej narodowości. Popełnili dokładnie ten sam błąd. To takie populistyczne krytykować PIS za to, że jest. Europa źle rozumie słowo tolerancja. Jeśli ja przyjeżdżam do CIebie, robię CI demolkę, a Ty nie możesz nic zrobić, bo ja jestem Twoim gościem to nie jest tolerancja. Moim zdaniem Ukraińcy powinni podlegać tym samym sankcjom prawnym, i tak jak Polacy powinni stac w takich samych kolejkach do lekarzy.

tylko że Ukraińcy to nie jest tak duża liczna jak ci, którzy przyjechali tu za kupione wizy.

Poza tym mówię ludzie są różni w każdym narodzie. I nie ma akceptacji dla złych zachowań niezależnie od tego z jakich krajów emigranci są.

CHyba jednak nie masz racji. Spojrzmy na rzecz obiektywnie, bez sentymentów:Ilu Ukraińców jest w Polsce: aktualna liczba uchodźców z Ukrainy w 2023 r.
Nie jest tajemnicą, że Polska stała się krajem schronienia dla większości Ukraińców, którzy przekroczyli granicę Ukrainy, uciekając przed pełnowymiarową agresją rosyjską. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do 12 września 2023 roku granicę ukraińsko-polską przekroczyło 15,631 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci.ile osób przekroczyło granicę za kupione wizy.
view-source:https://www.ukrainianinpoland.pl/how-many-ukrainians-have-crossed-the-ukrainian-polish-border-since-the-beginning-of-the-war-current-data-pl/

Po prostu obalam mit o wstrętnym Pisie i świętej Ukrainie. Nie zgadzam się z faktem, że nie ma demokracji tylko jakiś dyktat. Wiem, że tak mówią media drugiej strony, ale oni nie mogli pogodzić się z faktem, że na tak długi czas odebrano im władzę. CHętnie poznałabym ich program wyborczy. CO do Ukrainy, wiele osób doświadczyło krzywdy, to nie ulega kwestii, ale sporo ukraińskich obywateli wykorzystuje naszą szczodrość i kto wie czy historia z Konradem Mazowieckim się nie powtórzy, nie byłabym zdziwiona. Rosja jest okrutna, rządzą nią zbrodniarze to nie ulega kwestii, ale nie byłabym zdziwiona sądząc po roszczeniach prezydenta Ukrainy, jakby Ukraińcy zachowali się równie okrutnie, bo zabraknie im świadczeń, do których ich przyzwyczailiśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink